Cedar County News claims sweepstakes award
LINCOLN— The Cedar County News was honored Thursday as having the best digital presence of all Nebraska weekly newspapers.
The honor was announced during a video awards presentation broadcast. The awards are usually handed out each April at the Nebraska Press Association’s annual convention. This year’s convention had to be postponed and then cancelled, however, due to the coronavirus pandemic.
For the second year in a row, the Cedar County News was awarded the Digital Sweepstakes award in its circulation category, competing against newspapers between 1,500-2,500 circulation.
This year, however, the News also won the Edgecombe family Digital Weekly Division Sweepstakes award. The award honors the newspaper, regardless of size, that has the best digital presence of any weekly in the state.
The Cedar County News digital honors included one first-place award, three second-place awards and three third-place awards for a point total of 52. The News beat out the second-place winner by 14 points.
The Scottsbluff Star Herald won the same award in the daily newspaper division.
The News was judged on its website — www.hartington.net — as well as its video reports, digital ads, breaking digital news and social media presence.
Overall, the News won 15 awards in this year’s contest, including five first-place awards between the print and digital categories.
More than 3,400 separate entries, representing 10 dailies and 59 weeklies, were judged by members of the Illinois Press Association.
Besides the Digital Sweepstakes awards, the News also garnered top honors for graphic artist Raelynn Schmidt’s digital ad for Don Miller Land Company. News intern Kenneth Ferriera also earned a firstplace plaque for his photo essay on Ben and Erin Schroeder filming a TV show for Nat Geo Wild.
The News’ final first place plaque was awarded to co-publisher Rob Dump for a personal column he wrote about the importance of local journalism. This marks the seventh year in a row Dump has been honored either by the Nebraska Press Association or the National Newspaper Association for his column writing.
The Cedar County News also picked up a secondplace plaque for a photo long-time News photographer Jeremy Buss took during the Wynot Lady Blue Devils’ state tournament title run.
Other awards included:
• sports photo, third place Kenneth Ferriera,
• feature photo, third place, Kenneth Ferriera.
• Editorial page, third place
• Web site, second place
• video, Rob Dump and Peggy Year, second place.
• video, Jake Higgins, third place.
• Sports video Jake Higgins, third place.
• breaking news, Rob Dump, Kenneth Ferriera, second.
• Digital ad, Raelynn Schmidt, third place.
01 - Use of Computer Graphics - Produced In House
Class A
1st Place
Petersburg Press
Title: Bash in the Burg
By: Julie Dickerson
2nd Place
Arlington Citizen
Title: A Tribune to Veterans
By: Sandy Diaz
3rd Place
Morrill Voice News of Western Nebraska
Title: What’s Up
By: Staff
01 - Use of Computer Graphics - Produced In House
Class B
1st Place
Ord Quiz
Title: State Golf Signature Page
By: Megan Dietz
2nd Place
Ord Quiz
Title: Glenn Miller Orchestra
By: Megan Dietz
3rd Place
Ord Quiz
Title: Cheveux Salon Holly Jolly Holiday Open House
By: Megan Dietz
01 - Use of Computer Graphics - Produced In House
Class C
1st Place
Orchard/Neligh Antelope Co. News
Title: Show Must Go On
By: Carrie Pitzer
2nd Place
Albion News
Title: Boone Beginnings Fund Drive
By: Julie Dickerson
3rd Place
Albion News
Title: Christmas Concerts
By: Julie Dickerson
01 - Use of Computer Graphics - Produced In House
Class D
1st Place
Hickman Voice News
Title: School Test Scores Infographics
By: Jacilyn Bruns
2nd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Lessons in 3D
By: Scott Strenger
3rd Place
Blair Washington Co. Enterprise
Title: Recycle, Reuse, Repeat
By: Alaina Albright
01 - Use of Computer Graphics - Produced In House
Daily
1st Place
North Platte Telegraph
Title: The Many Lives of Western Nebraska Train Depots
By: Susan Szuch
2nd Place
York News-Times
Title: York City Budget
By: Kerri Pankratz & Melanie Wilkinson
3rd Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Where Does the Money Go?
By: Jeff VanPatten
02 - Building Circulation
Class A
1st Place
Springview Herald
Title: This is the Coverage You Could Expect with No Local Newspaper
By: Amy Johnson & Kelsi McGee
2nd Place
Gering Courier
Title: Supporting Local Students
By: Lauren Brandt & Ashley Young
3rd Place
Petersburg Press
Title: Petersburg Press Faithful Subscribers
By: Julie Dickerson
02 - Building Circulation
Class B
1st Place
North Bend Eagle
Title: What if There was No Local Newspaper?
By: Nathan Arneal
2nd Place
Wilber Republican
Title: Czech Days
By: Tammy Leff & Dave Fiala
3rd Place
Elgin Review
Title: Rock, Scissors, Paper
By: Lynell Morgan
02 - Building Circulation
Class C
1st Place
Papillion Times
Title: Vala’s
By: Melissa Vanek
2nd Place
Geneva Nebraska Signal
Title: Here’s a Bright Idea!
By: Julie Sulzbach
3rd Place
Geneva Nebraska Signal
Title: Did You Know?
By: Julie Sulzbach
02 - Building Circulation
Class D
1st Place
Seward Co. Independent
Title: Sale-A-Brate
By: Tammy Leff & Dave Fiala
2nd Place
Bellevue Leader
Title: Extra, Extra, Read All About It
By: Staff
3rd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Veteran’s Day Subscription Deal
By: Jen Stolz & Jahde Osborn
02 - Building Circulation
Daily
1st Place
Norfolk Daily News
Title: Norfolk Daily News
By: Tyler Eisenbraun & Bill Huse
2nd Place
Kearney Hub
Title: Badge to Call Out All Local Stories
By: Staff
3rd Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Don’t Be Like Bob
By: Rich Macke & Steph Cooper
03 - Reader Interaction/Contest
Class A
1st Place
Gering Courier
Title: Kids Speak
By: Jeff Fielder
2nd Place
Stapleton Enterprise
Title: Blast from the Past
By: Marcia Hora
3rd Place
Gretna Guide & News
Title: Brackets, Coloring Contests
By: Staff
03 - Reader Interaction/Contest
Class B
1st Place
Tekamah Burt Co. Plaindealer
By: Staff
2nd Place
Chadron Record
Title: Saluting Agriculture
By: Staff
3rd Place
North Bend Eagle
Title: Vacation Eagle
By: Mary Le Arneal, Andrea Wimer & Stephanie Iwan Flamme
03 - Reader Interaction/Contest
Class C
1st Place
Aurora News-Register
Title: Photo Contest
By: Staff
2nd Place
Orchard/Neligh Antelope Co. News
Title: Pun Fun
By: Carrie Pitzer
3rd Place
Cozad Tri-City Tribune
Title: Football Fever Contest
By: Kelly Ninas
03 - Reader Interaction/Contest
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Enterprise
Title: Enterprise Amateur Photo Contest
By: Leeanna Ellis & Nicole Robinson
2nd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Worst Grill Contest
By: Nicole Robinson
3rd Place
Bellevue Leader
Title: Everything I Learned about Advertising I Learned From a 6th Grader
By: Paul Swanson
03 - Reader Interaction/Contest
Daily
1st Place
York News-Times
Title: York News-Times Health Challenge
By: Eric Eckert & Courtney Kinnison
2nd Place
Kearney Hub
Title: Freedom Awards
By: Kimberly Rahe & Scott Casper
3rd Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Ask a Cop
By: Maunette Loeks
04 – Newspaper Organized or Sponsored Event
Class A & Class B Entries Judged With Class C
04 – Newspaper Organized or Sponsored Event
Class C
1st Place
Bloomfield Knox Co. News Monitor
Title: SantaLand
By: Staff
2nd Place
Aurora News-Register
Title: Heroes & Huskies
By: Cheyenne Rowe
3rd Place
Hemingford Ledger
Title: Donation Drive for Eastern Nebraska Flood Victims
By: Tammy Berry, Kay Bakkehaug & Dalene Louden
04 – Newspaper Organized or Sponsored Event
Class D Entries Judged with Dailies
04 – Newspaper Organized or Sponsored Event
Daily
1st Place
Norfolk Daily News
Title: Norfolk Daily News & First National Bank
By: Brenda Mather & Stephanie Bates
2nd Place
Grand Island Independent
Title: Girls & Pearls
By: Staff
3rd Place
York News-Times
Title: Impact Awards
By: Staff
05 – Community Promotion Advertisement
Class A
1st Place
Petersburg Press
Title: Boone Central Honor Roll Salute
By: Julie Dickerson & Chrissy Rasmussen
2nd Place
Gering Courier
Title: A Tribute to Our Heroes
By: Ashley Young
3rd Place
Hemingford Ledger
Title: Annual FFA Rocky Mountain Oyster Feed
By: Holly Wade & Dalene Louden
5 – Community Promotion Advertisement
Class B
1st Place
Grant Tribune-Sentinel
Title: Perkins County Fair Schedule
By: Samantha Goff
2nd Place
Ord Quiz
Title: The Big Give to Valley County
By: Heidi Dawe & Megan Dietz
3rd Place
North Bend Eagle
Title: Support North Bend
By: Nathan Arneal
5 – Community Promotion Advertisement
Class C
1st Place
Crete News
Title: Crete Backpack Program
By: Dave Fiala & Nichole Javorsky
2nd Place
Papillion Times
Title: Papillion Days
By: Melanie Whitaker & Paul Swanson
3rd Place
Crete News
Title: A Season of Giving
By: Dave Fiala & Nichole Javorsky
5 – Community Promotion Advertisement
Class D
1st Place
Bellevue Leader
Title: Salute to Bellevue Law
By: Amy Corrigan & Robin Leuschen
2nd Place
Seward Co. Independent
Title: Scare at the Fair
By: Lizz Alder & Dave Fiala
3rd Place
Fairbury Journal-News
Title: Come Help Fairbury Celebrate 150 Years
By: Jennifer Lewis
5 – Community Promotion Advertisement
Daily
1st Place
Norfolk Daily News
Title: Madison County Fair
By: Kelli Ganskow & Stephanie Bates
2nd Place
Grand Island Independent
Title: Grand Island Area Clean Community System
By: Rachel Cloran
3rd Place
North Platte Telegraph
Title: United Way – Chili Cook Off
By: Megan Duckworth & Apryl Lee
06 - Agricultural Advertisement
Class A
1st Place
Morrill Voice News of Western Nebraska
Title: Pinnacle Bank
By: Staff
2nd Place
St. Edward Advance
Title: Farmers Pride
By: Julie Dickerson
3rd Place
Hemingford Ledger
Title: Crossroads Cooperative Harvest
By: Holly Wade & Dalene Louden
06 - Agricultural Advertisement
Class B
1st Place
North Bend Eagle
Title: Platte Valley Bank
By: Mary Le Arneal
2nd Place
Ord Quiz
Title: Wells Air Service
By: Megan Dietz & Heidi Dawe
3rd Place
Grant Tribune-Sentinel
Title: Salute to Agriculture!
By: Samantha Goff
06 - Agricultural Advertisement
Class C
1st Place
Imperial Republican
Title: Farm Credit Open House
By: Jana Pribbeno & Jen Huff
2nd Place
Albion News
Title: Beaver Bearing
By: Julie Dickerson
3rd Place
Geneva Nebraska Signal
Title: Messman Fertilizer - NACHUR
By: Julie Sulzbach
06 - Agricultural Advertisement
Class D
1st Place
Hickman Voice News
Title: Biodiesel – NE Soybean Checkoff
By: Katherine Crawford
2nd Place
Hickman Voice News
Title: First State Bank
By: Katelyn Billups
3rd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Sapp Bros. Petroleum
By: Paige Anderson & Nicole Robinson
06 - Agricultural Advertisement
Daily
1st Place
Norfolk Daily News
Title: Automated Dairy Specialists
By: Kelli Ganskow & Suzie Wachter
2nd Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Marker Ag - Silence
By: Nicci Vorse & Dalene Louden
3rd Place
North Platte Telegraph
Title: Fortify Plant
By: Lindy Cronister & Apryl Lee
07 - Small Ad - Under 1/4 page or less than 3 x 10 1/2”
Class A
1st Place
Springview Herald
Title: Ice Cream & Brownies
By: Amy Johnson
2nd Place
Petersburg Press
Title: Leifeld Hardware Says Get Organized
By: Julie Dickerson
3rd Place
Ralston Recorder
Title: Mufon
By: Echo Bronk
07 - Small Ad - Under 1/4 page or less than 3 x 10 1/2”
Class B
1st Place
Elgin Review
Title: Are Your Bulls All They Should Be? Semen Testing
By: Lynell Morgan
2nd Place
North Bend Eagle
Title: Get Spooked
By: Nathan Arneal
3rd Place
Tekamah Burt Co. Plaindealer
Title: Penney Exhibit Ribbon Cutting
By: Troi Arnold
07 - Small Ad - Under 1/4 page or less than 3 x 10 1/2”
Class C
1st Place
Papillion Times
Title: Brownie’s Bar & Grill
By: Rob Feltman
2nd Place
West Point News
Title: FCS Diabetes
By: Karlie Cole & Dorothy Litz
3rd Place
Albion News
Title: Albion Vet’s Club American Legion 100th Year
By: Julie Dickerson
07 - Small Ad - Under 1/4 page or less than 3 x 10 1/2”
Class D
1st Place
Hickman Voice News
Title: Crossroad Designs – Feel the Love
By: Katherine Crawford
2nd Place
Hickman Voice News
Title: Sterling Wine & Ale Festival
By: Katherine Crawford
3rd Place
Hickman Voice News
Title: Denim & Diamonds
By: Katherine Crawford
07 - Small Ad - Under 1/4 page or less than 3 x 10 1/2”
Daily
1st Place
York News-Times
Title: Movie Times
By: Courtney Kinnison
2nd Place
York News-Times
Title: Ratzlaff Farms
By: Courtney Kinnison
3rd Place
Kearney Hub
Title: Country Catering
By: Jacey Anderson & Tiffany Fisher
08 - Signature Page
Class A
1st Place
Hemingford Ledger
Title: Congratulations Bobcats on a Great Season!
By: Holly Wade & Dalene Louden
2nd Place
Wauneta Breeze
By: Staff
3rd Place
Springview Herald
Title: District Champs/State Bound
By: Amy Johnson
08 - Signature Page
Class B
1st Place
Elgin Review
Title: EMS Salute
By: Lynell Morgan
2nd Place
Grant Tribune-Sentinel
Title: Saluting Our Area Farmers
By: Samantha Goff
3rd Place
Bloomfield Knox Co. News Monitor
Title: Bee-lieve in Bloomfield Football
By: Angelique Boyer
08 - Signature Page
Class C
1st Place
Falls City Journal
Title: Mother’s Day
By: Chelsie Alexander
2nd Place
Orchard/Neligh Antelope Co. News
Title: State Cross Country
By: Angelique Boyer
3rd Place
Geneva Nebraska Signal
Title: Halloween Safety A-Z
By: Julie Sulzbach
08 - Signature Page
Class D
1st Place
Seward Co. Independent
Title: Christmas Shopping Guide
By: Lizz Alder & Dave Fiala
2nd Place
Bellevue Leader
Title: Veteran’s Parade
By: Staff
3rd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Good Luck at State Wreslers
By: Staff
08 - Signature Page
Daily
1st Place
Grand Island Independent
Title: Bridal Guide
By: Staff
2nd Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Christmas A to Z
By: Cheryl Helser-Garcia, Connie Ernest & Steph Cooper
3rd Place
Norfolk Daily News
Title: Autism & Awareness Month
By: Cheyanne Fowlkes & Lizz Kemling
09 - Classified Section
Class A
1st Place
Gering Courier
By: Steph Cooper & Staff
2nd Place
Morrill Voice News of Western Nebraska
By: Staff
3rd Place
Wauneta Breeze
By: Shelby Brennan
09 - Classified Section
Class B
1st Place
Elgin Review
By: Lynell Morgan
2nd Place
North Bend Eagle
By: Staff
3rd Place
Plainview News
By: Staff
09 - Classified Section
Class C
1st Place
Orchard/Neligh Antelope Co. News
By: Carrie Pitzer & Angelique Boyer
2nd Place
Cozad Tri-City Tribune
By: Teri Hanson
3rd Place
Geneva Nebraska Signal
By: Julie Sulzbach
09 - Classified Section
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
By: Staff
2nd Place
Bellevue Leader
By: Staff
3rd Place
Hickman Voice News
By: Staff
09 - Classified Section
Daily
1st Place
North Platte Telegraph
By: Julie Murrish
2nd Place
York News-Times
By: Cheri Knoell
3rd Place
Norfolk Daily News
By: Staff
10 - Advertising Campaign
Class A
1st Place
Gering Courier
Title: Monument Physical Therapy Series
By: Nicci Vorse & Dalene Louden
2nd Place
Gering Courier
Title: Panhandle Coop Wine & Spirits
By: Doug Southard, Kelly Zwetzig & Dalene Louden
3rd Place
Callaway Courier
Title: Bow Family Furniture
By: Staff
10 - Advertising Campaign
Class B
1st Place
Ord Quiz
Title: Nebraska’s Big Rodeo
By: Megan Dietz & Heidi Dawe
2nd Place
Ord Quiz
Title: It Pays to Shop in Ord
By: Megan Dietz & Heidi Dawe
3rd Place
Bloomfield Knox Co. News Monitor
Title: Brunswick State Bank
By: Angelique Boyer
10 - Advertising Campaign
Class C
1st Place
West Point News
Title: FCS Full Service
By: Karlie Cole & Dorothy Litz
2nd Place
Albion News
Title: Wells Drug/Hallmark Merry & Magical
By: Julie Dickerson
3rd Place
Orchard/Neligh Antelope Co. News
Title: Cyber Monday
By: Angelique Boyer
10 - Advertising Campaign
Class D
1st Place
Hickman Voice News
Title: Animal Run & Chili Cook-off
By: Katherine Crawford
2nd Place
Blair Washington Co. Enterprise
Title: Shop Local
By: Staff
3rd Place
Wahoo Newspaper
Title: Pet of the Week
By: Amy Prohaska & Cheryl Ludvik
10 - Advertising Campaign
Daily
1st Place
Grand Island Independent
Title: Floor to Ceiling
By: Rachel Cloran
2nd Place
York News-Times
Title: Kitchen Appliance Update
By: Courtney Kinnison
3rd Place
Grand Island Independent
Title: Inspire Chiropractic
By: Penny Galliart
11 - Single Retail Advertising Idea - Color
Class A
1st Place
Gering Courier
Title: A2B Journeys – Let Your Journey Begin
By: Nicci Vorse & Dalene Louden
2nd Place
Gering Courier
Title: Oregon Trail Plumbing – Dragging the Outhouse Around
By: Nicci Vorse, Ashley Young & Dalene Louden
3rd Place
Morrill Voice News of Western Nebraska
Title: Breakfast with Santa at Marketplace
By: Katelyn Billups
11 - Single Retail Advertising Idea - Color
Class B
1st Place
Ord Quiz
Title: Happy Jack Car Show
By: Megan Dietz & Heidi Dawe
2nd Place
Alliance Times-Herald
Title: Bruce Furniture
By: Erica Chipperfield
3rd Place
Elgin Review
Title: Knights of Columbus Fish Fry
By: Lynell Morgan
11 - Single Retail Advertising Idea - Color
Class C
1st Place
Aurora News-Register
Title: Mars Petcare
By: Dave Bradley & Karla Senff
2nd Place
Crete News
Title: Home & Garden Expo – Crete Chamber of Commerce
By: Dave Fiala & Nichole Javorsky
3rd Place
Geneva Nebraska Signal
Title: Geneva Home Center – Holiday Open House
By: Julie Sulzbach
11 - Single Retail Advertising Idea - Color
Class D
1st Place
Hickman Voice News
Title: Emsuds
By: Staff
2nd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: MCH Baby Expo
By: Lynette Hansen & Jen Stolz
3rd Place
Seward Co. Independent
Title: Merle’s Flower Shop
By: Staff
11 - Single Retail Advertising Idea - Color
Daily
1st Place
Grand Island Independent
Title: Harmony Nursery
By: Amanda Johnson
2nd Place
Norfolk Daily News
Title: Renegade Western Store
By: Kelli Ganskow & Stephanie Bates
3rd Place
North Platte Telegraph
Title: Trends
By: Lindy Cronister & Apryl Lee
12 - Single Retail Advertising Idea - Black and White
Class A
1st Place
Petersburg Press
Title: Jim has Worms
By: Julie Dickerson
2nd Place
Arlington Citizen
Title: Washington County Fair Rodeo
By: Lynette Hansen & Rachel Birdsall
3rd Place
Gretna Guide & News
Title: Bark Club
By: Kaitlyn Billups
12 - Single Retail Advertising Idea - Black and White
Class B
1st Place
Ord Quiz
Title: The Victory Underground
By: Megan Dietz & Heidi Dawe
2nd Place
Elgin Review
Title: Fido – Breaking the Law
By: Lynell Morgan
3rd Place
Ord Quiz
Title: Trotter Whoa & Go Pizzas
By: Megan Dietz & Heidi Dawe
12 - Single Retail Advertising Idea - Black and White
Class C
1st Place
Albion News
Title: Albion Locker Grilling
By: Julie Dickerson
2nd Place
Sutton Clay Co. News
Title: Thank You Real Estate
By: Karla Fehr
3rd Place
West Point News
Title: Plaza Car Wash Grand Opening
By: Karlie Cole & Dorothy Litz
12 - Single Retail Advertising Idea - Black and White
Class D
1st Place
Seward Co. Independent
Title: Lichti’s
By: Patty Lavelle & Dave Fiala
2nd Place
Hickman Voice News
Title: Starlight Lounge
By: Staff
3rd Place
Fairbury Journa-News
Title: Grand Opening of Waterpark
By: Jennifer Lewis
12 - Single Retail Advertising Idea - Black and White
Daily
1st Place
North Platte Telegraph
Title: Mark Kripal
By: Megan Duckworth & Apryl Lee
2nd Place
Kearney Hub
Title: FirsTier Bank
By: Rita Woodside & Tiffany Fisher
3rd Place
North Platte Telegraph
Title: A Moment
By: Megan Duckworth & Apryl Lee
13 - Single Classified Advertising Idea - Color (DAILIES ONLY)
Daily
1st Place
Grand Island Independent
Title: Burger King
By: Penny Galliart
2nd Place
North Platte Telegraph
Title: Swans
By: Lindy Cronister & Apryl Lee
3rd Place
North Platte Telegraph
Title: Great Plains Health
By: Julie Murrish & April Lee
14 - Single Classified Advertising Idea - Black and White
Class A
Class A was combined with Class B
14 - Single Classified Advertising Idea - Black and White
Class B
1st Place
Elgin Review
Title: Holiday Pet Care
By: Lynell Morgan
2nd Place
Gretna Breeze
Title: Auction Block
By: Echo Bronk
3rd Place
Morrill Voice News of Western Nebraska
Title: Morrill Elementary
By: Staff
14 - Single Classified Advertising Idea - Black and White
Class C
1st Place
Orchard/Neligh Antelope Co. News
Title: Wanted: Fun with Dirt
By: Angelique Boyer
2nd Place
Geneva Nebraska Signal
Title: Gary’s Brick-House Grille – “Lettuce” Know if You’re Interested
By: Julie Sulzbach
3rd Place
Geneva Nebraska Signal
Title: Generations Bank – Loan Officer
By: Julie Sulzbach
14 - Single Classified Advertising Idea - Black and White
Class D combined with Daily Entries
14 - Single Classified Advertising Idea - Black and White
Daily
1st Place
Hickman Voice News
Title: Buel Properties
By: Katelyn Billups
2nd Place
Kearney Hub
Title: Walmart Hiring Event
By: Andrea Dzingle & Katie Simmons
3rd Place
Kearney Hub
Title: Sandhills Oral & Facial Surgery
By: Andrea Dzingle & Katie Simmons
15 - Creative Ad Writing
Class A was combined with Class B
15 - Creative Ad Writing
Class B
1st Place
Ord Quiz
Title: A Mug Only a Mother Would Love
By: Lacy Griffith, Heidi Dawe & Megan Dietz
2nd Place
Elgin Review
Title: Wrap Up Christmas Shopping
By: Lynell Morgan
3rd Place
Bloomfied Knox Co. News Monitor
Title: Bloomfield Baker
By: Angelique Boyer
15 - Creative Ad Writing
Class C
1st Place
Orchard/Neligh Antelope Co. News
Title: BOOsters Halloween
By: Angelique Boyer
2nd Place
West Point News
Title: F&M Bank Happy Holiday Season
By: Karlie Cole & Dorothy Litz
No 3rd Place was Awarded.
15 - Creative Ad Writing
Class D was combined with the Dailies
15 - Creative Ad Writing
Daily
1st Place
Grand Island Independent
Title: Girls Night Ouch
By: Amanda Johnson
2nd Place
North Platte Telegraph
Title: Family Hearing
By: Megan Duckworth & Apryl Lee
3rd Place
Kearney Hub
Title: Family Practice – Mother Hull - Regency
By: Andrea Dzingle, Tiffany Fisher, Rita Woodside & Jane Fruge
16 - Sports Action Photo
Class A
1st Place
Arlington Citizen
Title: 220-Pound Embrace
By: Grant Egger
2nd Place
Callaway Courier
Title: High Schoiol Rodeo Bulldogger
By: Michael A. Wendorff
3rd Place
Arlington Citizen
Title: Eagles Qualify 7 for State Track
By: Joe Burns
16 - Sports Action Photo
Class B
1st Place
Chadron Record
Title: Battle
By: Brandon Davenport
2nd Place
North Bend Eagle
Title: Final Shot
By: Nathan Arneal
3rd Place
North Bend Eagle
Title: Fast Break
By: Nathan Arneal
16 - Sports Action Photo
Class C
1st Place
West Point News
Title: Basepath Collision
By: Mike O’Brien
2nd Place
Cozad Tri-City Tribune
Title: Putting His Faith in the Pole
By: Kelly Ninas
3rd Place
Albion News
Title: Merten Helmetless Tackle
By: Joe Flanagan
16 - Sports Action Photo
Class D
1st Place
Seward Co. Independent
Title: Eyes on the Ball
By: Stephanie Croston
2nd Place
Ogallala Keith Co. News
Title: In the Zone
By: Harry Lipsiea
3rd Place
Ogallala Keith Co. News
Title: Laying Out
By: Harry Lipsiea
16 - Sports Action Photo
Daily
1st Place
Grand Island Independent
Title: Hastings’ Sophie Cerveny Dodges the Tag
By: Carissa Soukup
2nd Place
Hastings Tribune
Title: Diving Attempt
By: Amy Roh
3rd Place
Grand Island Independent
Title: Dogs Directing Fair Traffic
By: Barrett Stinson
17 - Sports Feature Photo
Class A
1st Place
Arlington Citizen
Title: Headed to Hastings
By: Grant Egger
2nd Place
Morrill Voice News of Western Nebraska
Title: Jessica Cotant Consoles Kenzey Kanno After the Loss to Lincoln Christian
By: Brendan Carl
3rd Place
Wauneta Breeze
By: Diane Stamm
17 - Sports Feature Photo
Class B
1st Place
Chadron Record
Title: Eating Dirt
By: Brandon Davenport
2nd Place
North Bend Eagle
Title: Emerging Threat
By: Nathan Arneal
3rd Place
Elgin Review
Title: Criss Cross
By: Dennis Morgan
17 - Sports Feature Photo
Class C
1st Place
Cozad Tri-City Tribune
Title: New All-Class State Record: Heels Over Head
By: Kelly Ninas
2nd Place
Hartington Cedar Co. News
Title: Wynot BB Girls Celebrate State Title
By: Jeremy Buss
3rd Place
Hartington Cedar Co. News
Title: Underwater Coach
By: Kenneth Ferriera
17 - Sports Feature Photo
Class D
1st Place
Fairbury Journal-News
Title: Heartbreaking Defeat
By: Nathan Heuer
2nd Place
Blair Washington Co. Enterprise
Title: Mid-Race Photo-Op
By: Grant Egger
3rd Place
Bellevue Leader
Title: Girls Wrestling
By: Joey Waller
17 - Sports Feature Photo
Daily
1st Place
Kearney Hub
Title: Stymied
By: Erika Pritchard
2nd Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Bayard Edges Out Leyton
By: Preston Goehring
3rd Place
North Platte Telegraph
Title: Lights Out Performance
By: Staff
18 - Sports Page
Class A
1st Place
Arlington Citizen
By: Scott Strenger
2nd Place
Morrill Voice News of Western Nebraska
By: Staff
3rd Place
Milford Times
By: Staff
18 - Sports Page
Class B
1st Place
North Bend Eagle
By: Nathan Arneal
2nd Place
Bloomfield Knox Co. News Monitor
By: Carrie Pitzer
3rd Place
Lexington Clipper-Herald
By: Benjamin Arrowood
18 - Sports Page
Class C
1st Place
West Point News
By: Mike O’Brien
2nd Place
Orchard Antelope Co. News
By: Carrie Pitzer
3rd Place
Elkhorn Douglas Co. Post-Gazette
By: Staff
18 - Sports Page
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
By: Scott Strenger
2nd Place
Blair Washington Co. Enterprise
By: Scott Strenger
3rd Place
Ogallala Keith Co. News
By: Harry Lipsiea
18 - Sports Page
Daily
1st Place
Norfolk Daily News
By: Jay Prauner
2nd Place
Grand Island Independent
By: Staff
3rd Place
Kearney Hub
By: Staff
19 - Sports Column
Class A
1st Place
Callaway Courier
Title: Meanderings
By: Michael A. Wendorff
2nd Place
Gretna Guide & News
Title: The Vine
By: Darren Ivy
3rd Place
Arlington Citizen
Title: Zam Driver Turned Writer
By: Grant Egger
19 - Sports Column
Class B
1st Place
North Bend Eagle
Title: From the Banks of Maple Creek
By: Nathan Arneal
2nd Place
Tekamah Burt Co. Plaindealer
Title: The Chair
By: Mark Jackson
3rd Place
Grant Tribune-Sentinel
Title: Pitching with Pritch
By: Larry Pritchett
19 - Sports Column
Class C
1st Place
Orchard Antelope Co. News
By: Carrie Pitzer
2nd Place
Aurora News-Register
Title: Big Rich Sports Report
By: Richard Rhoden
3rd Place
Falls City Journal
Title: Right or Wrong It’s My Opinion
By: Brian McKim
19 - Sports Column
Class D
1st Place
Hickman Voice News
Title: Carl’s in Charge
By: Brendan Carl
2nd Place
Blair Washington Co. Enterprise
Title: Zam Driver Turned Writer
By: Grant Egger
3rd Place
Ogallala Keith Co. News
Title: Harry’s Hypnosis
By: Harry Lipsiea
19 - Sports Column
Daily
1st Place
North Platte Telegraph
By: Ismael Rodriguez Jr.
2nd Place
Hastings Tribune
By: Nick Blasnitz
3rd Place
Kearney Hub
Title: Buck’s Beat
By: Buck Mahoney
20 – Category 20 was discontinued
21 - Sports Feature Writing
Class A
1st Place
Gretna Guide & News
Title: Playing with Purpose
By: Tyson Agler
2nd Place
Doniphan Herald
Title: Giltner & Gretna: Two Communities Come Together
By: Christine Hollister
3rd Place
Arlington Citizen
Title: Stories to Tell
By: Grant Egger
21 - Sports Feature Writing
Class B
1st Place
Grant Tribune-Sentinel
Title: Wood Gives God the Glory
By: Brooke Robertson
2nd Place
Bloomfield Knox Co. News Monitor
Title: A 19 Family Tradition
By: Jenny Higgins
3rd Place
Chadron Record
Title: True Thorne: Cardinals’ Unsung Leader
By: Brandon Davenport
21 - Sports Feature Writing
Class C
1st Place
Orchard Antelope Co. News
Title: Coaching Siblings
By: Carrie Pitzer
2nd Place
Aurora News-Register
Title: Husky Seniors Rewarded with State Medals
By: Richard Rhoden
3rd Place
Orchard Antelope Co. News
Title: Voice of the Warriors
By: Jenny Higgins
21 - Sports Feature Writing
Class D
1st Place
Bellevue Leader
Title: Hockey Player
By: Kevin Houck
2nd Place
Hickman Voice News
Title: Richt on Cue
By: Brendan Carl
3rd Place
Blair Washington Co. Enterprise
Title: America’s Pastime
By: Grant Egger
21 - Sports Feature Writing
Daily
1st Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Staying Positive
By: Jeff VanPatten
2nd Place
Kearney Hub
Title: Road Trip: Kearney’s Bill Giffin Visits Home Turf on Coast-to-Coast Bike Race
By: Buck Mahoney
3rd Place
Norfolk Daily News
Title: Golden Girls Coach
By: Paul Hughes
22 – Sports Game Coverage
Class A
1st Place
Arlington Citizen
Title: Eagles Finish 6th in Class C
By: Grant Egger
2nd Place
Schuyler Sun
Title: Chuy Wins Gold
By: Nate Tenopir
3rd Place
Arlington Citizen
Title: Fit for Kings
By: Grant Egger
22 – Sports Game Coverage
Class B
1st Place
Plattsmouth Journal
Title: Louisville Girls Knock Off Nebraska City
By: Brent Hardin
2nd Place
North Bend Eagle
Title: Pojar Gold
By: Nathan Arneal
3rd Place
Bloomfield Knox Co. News Monitor
Title: Bees Sting Pender
By: Jenny Higgins
22 – Sports Game Coverage
Class C
1st Place
Orchard Antelope Co. News
Title: Going the Distance
By: Jenny Higgins
2nd Place
Aurora News-Register
Title: Sixty-five, Oh My!
By: Kurt Johnson
3rd Place
Albion News
Title: Dynamic
By: Joe Flanagan
22 – Sports Game Coverage
Class D
1st Place
Wahoo Newspaper
Title: Warriors – Class C-1 Champs
By: Jason Unger
2nd Place
Blair Washington Co. Enterprise
Title: Derby Worthy
By: Grant Egger
3rd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Twice
By: Grant Egger
22 – Sports Game Coverage
Daily
1st Place
Hastings Tribune
Title: FPB Sends Home Three Rivers
By: Will Reynolds
2nd Place
Norfolk Daily News
Title: Nothing but Net
By: Nick Benes
3rd Place
Grand Island Independent
Title: Crusaders Go Back-to-Back
By: Bob Hamar
23 – Photo Page
Class A
1st Place
Arlington Citizen
Title: Washington County Fair
By: Staff
2nd Place
Morrill Voice News of Western Nebraska Press Advertising Service
Title: State Basketball
By: Brendan Carl & Darren Ivy
3rd Place
Gering Courier
Title: Search Continues for Missing Man
By: Lauren Brant
23 – Photo Page
Class B
1st Place
North Bend Eagle
Title: Old Settlers Images
By: Nathan Arneal & Mary Le Arneal
2nd Place
Chadron Record
Title: 2019 White River Wacipi
By: Brandon Davenport
3rd Place
North Bend Eagle
Title: Memorial Day 2019
By: Nathan Arneal
23 – Photo Page
Class C
1st Place
Hartington Cedar Co. News
Title: Schroeders Film TV Show
By: Kenneth Ferriera
2nd Place
Sutton Clay Co. News
Title: State Football
By: Tory Duncan & Ashley D. Swanson
3rd Place
Aurora News-Register
Title: The Boys of Summer
By: Richard Rhoden
23 – Photo Page
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Living History Days
By: Joe Burns
2nd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Tower of the Four Winds
By: Joe Burns
3rd Place
Hickman Voice News
Title: Fall Sports Photo Spread
By: Staff
23 – Photo Page
Daily
1st Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Lighting Up the Night
By: Lauren Brant
2nd Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: And the Race is On
By: Mark Rein
3rd Place
Kearney Hub
Title: Pistols on the High Plains
By: Erika Pritchard
24 - Feature Photography
Class A
1st Place
Gering Courier
Title: Giving Blood
By: Lauren Brant
2nd Place
Morrill Voice News of Western Nebraska
Title: Fall Fever
By: Ben Phillips
3rd Place
Gering Courier
Title: Nano Sand
By: Lauren Brant
24 - Feature Photography
Class B
1st Place
North Bend Eagle
Title: Shout for the Queen
By: Nathan Arneal
2nd Place
North Bend Eagle
Title: Pool Jumping
By: Nathan Arneal
3rd Place
Lexington Clipper-Herald
Title: Counting Cows
By: Brian Neben
24 - Feature Photography
Class C
1st Place
Sutton Clay Co. News
Title: Tears at Graduation
By: Tory Duncan
2nd Place
Sutton Clay Co. News
Title: SC Grads Laughing
By: Ashley D. Swanson
3rd Place
Hartington Cedar Co. News
Title: St. Helena Carnival
By: Kenneth Ferriera
24 - Feature Photography
Class D
1st Place
Wahoo Newspaper
Title: Just Ducky
By: Lisa Brichacek
2nd Place
Seward Co. Independent
Title: Recital Showcases Dancers from InMOTION
By: Stephanie Croston
3rd Place
Bellevue Leader
Title: Riders
By: Brody Hilgenkamp
24 - Feature Photography
Daily
1st Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Tumbling Fun
By: Lauren Brant
2nd Place
Grand Island Independent
Title: A Blast of Cold Air
By: Barrett Stinson
3rd Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Plating Up Breakfast
By: Lauren Brant
25 - News Photography
Class A
1st Place
Gering Courier
Title: Samsung Project
By: Lauren Brant
2nd Place
Morrill Voice News of Western Nebraska
Title: Minatare Fireworks
By: Sandy Standley
3rd Place (Tie)
Mullen Hooker Co. Tribune
Title: Homecoming Class Competition
By: Gerri Peterson
3rd Place (Tie)
Gering Courier
Title: A Family’s Heartache
By: Lauren Brant
25 - News Photography
Class B
1st Place
North Bend Eagle
Title: Crowd Wow
By: Nathan Arneal
2nd Place
Tekamah Burt Co. Plaindealer
Title: Township Officials Meet to Help Restart Boards
By: Mark Jackson
3rd Place
Bloomfield Knox Co. News Monitor
Title: Welcome Home, Sailor
By: Carrie Pitzer
25 - News Photography
Class C
1st Place
Elkhorn Douglas Co. Post-Gazette
Title: Watermelon Eating Contest
By: Lance Lawton
2nd Place
Cozad Tri-City Tribune
Title: Ecstatic Parents of State Champion
By: Kelly Ninas
3rd Place
Elkhorn Douglas Co. Post-Gazette
Title: Balloon Bust
By: Lance Lawton
25 - News Photography
Class D
1st Place
Wahoo Newspaper
Title: Down Time
By: Lisa Brichacek
2nd Place
Seward Co. Independent
Title: Color Explosion
By: Lysandra Marquez
3rd Place
Seward Co. Independent
Title: Hitting the Target
By: Emily Hemphill
25 - News Photography
Daily
1st Place
York News-Times
Title: York High School Homecoming Parade
By: Eric J. Eckert
2nd Place
Grand Island Independent
Title: Seedling Mile Elementary Fifth Grader Logun Colson
By: Barrett Stinson
3rd Place
Norfolk Daily News
Title: Ice Chunks on Highway 12
By: Darin Epperly
26 - Breaking News Photography
Class A
1st Place
Niobrara Tribune
Title: Swept Away
By: Valorie Zach
2nd Place
St. Edward Advance
Title: Sand Bagging
By: Jim Dickerson
3rd Place
Morrill Voice News of Western Nebraska
Title: Contrasting Weather Outside Lyman
By: Halle Fegler
26 - Breaking News Photography
Class B
1st Place
Bloomfield Knox Co. News Monitor
Title: Icebergs Swallow Town
By: Tyler Agler
2nd Place
Elgin Review
Title: Intersection Accident
By: Lynell Morgan
3rd Place
Bloomfield Knox Co. News Monitor
Title: Got Cows?
By: Carrie Pitzer
26 - Breaking News Photography
Class C
1st Place
Orchard Antelope Co. News
Title: Glowing Fire
By: Carrie Pitzer
2nd Place
Falls City Journal
Title: Lighting Over the County Courthouse
By: Nikki McKim
3rd Place
Imperial Republican
Title: Fiery Accident Claims a Life
By: Megan Kelley
26 - Breaking News Photography
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Enterprise
Title: Semi-Tractor Trailer Swept into Flood Waters
By: Joe Burns
2nd Place
Hickman Voice News
Title: Semi Accident
By: Michael Wunder
3rd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Highway 133 Truck Fire
By: Joe Burns
26 - Breaking News Photography
Daily
1st Place
Grand Island Independent
Title: Rain, Rain, Please Go Away; Man in Kayak on Fairgrounds
By: Barrett Stinson
2nd Place
Kearney Hub
Title: Yanney Heritage Park Flooded
By: Erika Pritchard
3rd Place
York News-Times
Title: Barn Destroyed by Fire
By: Eric J. Eckert
27W - Use of Color — News - WEEKLIES ONLY
Class A
1st Place
Gering Courier
Title: Moving Water
By: Lauren Brant
2nd Place
Arlington Citizen
Title: 2019 Year in Review
By: Scott Strenger
3rd Place
Morrill Voice News of Western Nebraska Press Advertising Service
Title: Taking Time to Be Thankful
By: Staff
27W - Use of Color — News - WEEKLIES ONLY
Class B
1st Place
Bloomfield Knox Co. News Monitor
Title: Santee Powwow
By: Trisha Zach
2nd Place
Tekamah Burt Co. Plaindealer
Title: Turkey Time
By: Staff
3rd Place
Gretna Breeze
By: Rachel George
27W - Use of Color — News - WEEKLIES ONLY
Class C
1st Place
Orchard Antelope Co. News
Title: BRAN Ride
By: Jenny Higgins, Bailey Frey & Carrie Pitzer
2nd Place
Orchard Antelope Co. News
Title: Easter Fun
By: Jessy Hilkemeier, Jenny Higgins & Carrie Pitzer
3rd Place
Aurora News-Register
Title: Strive for Five
By: Staff
27W - Use of Color — News - WEEKLIES ONLY
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Enterprise
Title: Construction Toys
By: Alaina Albright
2nd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Start to Finish
By: Scott Strenger
3rd Place
Hickman Voice News
Title: Easter Egg
By: Staff
28 - Personal Column
Class A
1st Place
Gering Courier
By: Lauren Brant
2nd Place
Wauneta Breeze
By: Tom Pantera
3rd Place
Gering Courier
By: Rich Macke
28 - Personal Column
Class B
1st Place
Wayne Herald
By: Sarah Lentz
2nd Place
Bloomfield Knox Co. News Monitor
By: Carrie Pitzer
3rd Place
Elgin Review
By: Dennis Morgan
28 - Personal Column
Class C
1st Place
Hartington Cedar Co. News
By: Rob Dump
2nd Place
Aurora News-Register
By: Kurt Johnson
3rd Place
Albion News
By: Jim Dickerson
28 - Personal Column
Class D
1st Place (Tie)
Fairbury Journal-News
By: Gordon Hopkins
1st Place (Tie)
Bellevue Leader
By: Ron Petak
2nd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
By: Leeanna Ellis
3rd Place
Bellevue Leader
By: Eugene Curtin
28 - Personal Column
Daily
1st Place
Scottsbluff Star-Herald
By: Brad Staman
2nd Place
Columbus Telegram
By: Matt Lindberg
3rd Place
Kearney Hub
By: Mary Jane Skala
29 - Breaking News
Class A
1st Place
Arlington Citizen
Title: Lifted to Safety
By: Leeanna Ellis
2nd Place
Arlington Citizen
Title: Arlington Among Hardest Hit in Historic Flooding
By: Teresa Hoffman
3rd Place
Doniphan Herald
Title: #DoniphanStrong
By: Christine Hollister
29 - Breaking News
Class B
1st Place
North Bend Eagle
Title: Flood Story
By: Nathan Arneal
2nd Place
Plainview News
Title: Fire Consumes Hardware Store
By: Brook D. Curtiss
3rd Place
North Bend Eagle
Title: Lux Dies
By: Mary Le Arneal
29 - Breaking News
Class C
1st Place
Orchard Antelope Co. News
Title: Naked 90-Year-Old
By: Carrie Pitzer
2nd Place
Aurora News-Register
Title: Storm Rips Through Area Farm
By: Richard Rhoden
3rd Place
Orchard Antelope Co. News
Title: Volunteers Risking Their Lives
By: Carrie Pitzer
29 - Breaking News
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Beyond Belief
By: Staff
2nd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: 11-Year-Old Boy Killed in Bicycle-Semi Crash
By: Leeanna Ellis
3rd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: OPD Helicopter Crashes at Blair Airport
By: Leeanna Ellis
29 - Breaking News
Daily
1st Place
York News-Times
Title: Barn Destroyed by Fire
By: Melanie Wilkinson
2nd Place
Hastings Tribune
Title: Lightning Causes Fire
By: Will Vraspir
3rd Place
North Platte Telegraph
Title: Lincoln County Treasurer Firing – Day 1
By: George Haws
30 - Feature Series
Class A
1st Place
Wauneta Breeze
Title: Cancer Survivors at Cattlemen’s Ball
By: Tom Pantera
2nd Place
Hyannis Grant Co. News
Title: Through the Sandhills of Time: Do You Remember?
By: Sharon M. Wheelock
3rd Place
Arlington Citizen
Title: Arlington Public School Retirements
By: Teresa Hoffman
30 - Feature Series
Class B
1st Place
Chadron Record
Title: From Drought to Floods: Mirage Flats Farmers Persevere
By: Kerri Rempp
2nd Place
Ord Quiz
Title: WWII Veteran Connor
By: Lisa Fischer
3rd Place
No 3rd Place Awarded.
30 - Feature Series
Class C
1st Place
Orchard Antelope Co. News
Title: Inmate Rehabilitation
By: Carrie Pitzer
2nd Place
Aurora News-Register
Title: Where Are They Now?
By: Staff
3rd Place
Orchard Antelope Co. News
Title: Summerland Consolidation
By: Carrie Pitzer
30 - Feature Series
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Enterprise
Title: Through My Eyes – Traveling Lewis & Clark Trail
By: Joe Burns
2nd Place
Ogallala Keith Co. News
Title: Rural Environmental Sustainability
By: Kenneth Lipp
3rd Place
Hickman Voice News
Title: Building Solid Futures
By: Jacilyn Bruns
30 - Feature Series
Daily
1st Place
Norfolk Daily News
Title: Trail of Destruction
By: Staff
2nd Place
Fremont Tribune
Title: National Foster Care
By: James Farrell,Colin Larson & Tammy Real-McKeighan
3rd Place
Norfolk Daily News
Title: Dual for the Ages
By: Paul Hughes
31 - Single Feature Story
Class A
1st Place
Arnold Sentinel
Title: Chester from Nebraska
By: Janet Larreau
2nd Place
Milford Times
Title: Huntington Narrows Field to Study of ‘What’s Eating you’
By: Emily Hemphill
3rd Place
Arlington Citizen
Title: A Touch of Glass
By: Teresa Hoffman
31 - Single Feature Story
Class B
1st Place
Chadron Record
Title: Shepherding the Flock
By: Brandon Davenport
2nd Place
Plattsmouth Journal
Title: Longtime Local Business Nears End of the Road
By: Tim Rohwer
3rd Place
Tekamah Burt Co. Plaindealer
Title: Next Case: Samuelson Retires After Over 20 Years as County Court Judge
By: Mark Jackson
31 - Single Feature Story
Class C
1st Place
Orchard Antelope Co. News
Title: Local Legend
By: Carrie Pitzer
2nd Place
Aurora News-Register
Title: Gold Star Girl
By: Cheyenne Rowe
3rd Place
West Point News
Title: Catering Career Simmers
By: Willis Mahannah
31 - Single Feature Story
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: One Pedal at a Time
By: Daniel Buhrman
2nd Place
Wahoo Newspaper
Title: Blizzard Can’t Stop Reception
By: Lisa Brichacek
3rd Place
Seward Co. Independent
Title: Twins’ Remains Returned to Nebraska after Decades
By: Stephanie Croston
31 - Single Feature Story
Daily
1st Place
Kearney Hub
Title: Finding Feathers
By: Ashley Bebensee
2nd Place
Fremont Tribune
Title: Efforts Lead to Rescue of Elusive Stray Dog
By: Colin Larson
3rd Place
Grand Island Independent
Title: Gratitude Still Goes Strong
By: Jeff Bahr
32 – Entertainment Story
Class A
1st Place
Morrill Voice News of Western Nebraska
Title: X Marks the Spot
By: Darren Ivy
2nd Place
Gering Courier
Title: Oregon Trail Days
By: Lauren Brant
3rd Place (Tie)
Gering Courier
Title: Old West Weekend
By: Lauren Brant
3rd Place (Tie)
Petersburg Press
Title: Petersburg University
By: Helen Baumgartner & Julie Dickerson
32 – Entertainment Story
Class B
1st Place
Ord Quiz
Title: Arcadia Band Performs with World Famous Orchestra
By: Lisa Fischer
2nd Place
Ord Quiz
Title: “Elvis” Rocked and Guests Remembered
By: Lisa Fischer
3rd Place
Ord Quiz
Title: Sheila Greenland Band Takes Part in VCCFF Celebration
By: Lisa Fischer
32 – Entertainment Story
Class C
1st Place
Orchard Antelope Co. News
Title: Theater Renovation
By: Jenny Higgins
2nd Place
Aurora News-Register
Title: Footloose a Sellout Production
By: Cheyenne Rowe
3rd Place
Aurora News-Register
Title: Art Walk a Canvas for Creativity
By: Kurt Johnson
32 – Entertainment Story
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Tradition
By: Leeanna Ellis
2nd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Fish and Chats
By: Daniel Buhrman
3rd Place
Blair Washington Co. Enterprise
Title: Sold for a Cause
By: Daniel Buhrman
32 – Entertainment Story
Dailies
1st Place
Kearney Hub
Title: Junk Jaunt: Battle of the Generations
By: Staff
2nd Place
Grand Island Independent
Title: 15-Year-Old Debuts Film She Wrote at Age 11 at Prairie Lights Film Festival
By: Austin Koeller
3rd Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Ballooning
By: Lauren Brant
33 - In-depth Writing
Class A
1st Place
Ralston Recorder
Title: Hinge Project
By: Brody Hilgenkamp & Austin Plourde
2nd Place
Arlington Citizen
Title: Flooding Aftermath
By: Staff
3rd Place
Friend Sentinel
Title: City Holds Hearing After Audit Finds Extreme Overspending
By: Hope Moural & Emily Hemphill
33 - In-depth Writing
Class B
1st Place
Ashland Gazette
Title: Flood Coverage
By: Suzi Nelson
2nd Place
Plattsmouth Journal
Title: Mentoring to Young People Offers Lasting Benefits
By: Tim Rohwer
3rd Place
Chadron Record
Title: Blizzard
By: Kerri Rempp
33 - In-depth Writing
Class C
1st Place
Orchard Antelope Co. News
Title: Sydney Loofe Trial
By: Jenny Higgins
2nd Place
North Platte Bulletin
Title: Substandard Housing
By: George Lauby & Martin Owen
3rd Place
Orchard Antelope Co. News
Title: Sheriff Bails Out County
By: Carrie Pitzer
33 - In-depth Writing
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Black Elk Park Plans
By: Leeanna Ellis
2nd Place
Bellevue Leader
Title: Mental Health Facility
By: Eugene Curtin
3rd Place
Ogallala Keith Co. News
Title: Fighting Through an Emotional Rollercoaster
By: Polly Taylor
33 - In-depth Writing
Daily
1st Place
Kearney Hub
Title: Assessor Forced to Fix Valuation Problems
By: Erika Pritchard & Mike Konz
2nd Place
North Platte Telegraph
Title: Flatrock Fix-Its
By: Todd von Kampen
3rd Place
Fremont Tribune
Title: Behind the Matrix
By: James Farrell
34 - Public Notice and Its Promotion
Class A
Class A was combined with Class B
34 - Public Notice and Its Promotion
Class B
1st Place
Grant Tribune-Sentinel
By: Samantha Goff
2nd Place
Elgin Review
By: Lynell Morgan
3rd Place
Morrill Voice News of Western Nebraska
By: Staff
34 - Public Notice and Its Promotion
Class C
Class C was combined with Class D
34 – Public Notice and Its Promotion
Class D
1st Place
Hickman Voice News
By: Staff
2nd Place
Aurora News-Register
By: Kurt Johnson
3rd Place
Blair Washington Co. Enterprise
By: Staff
34 - Public Notice and Its Promotion
Daily
1st Place
Scottsbluff Star-Herald
By: Brad Staman & Rich Macke
2nd Place
Kearney Hub
By: Mike Konz & Scott Casper
3rd Place
Norfolk Daily News
By: Staff
35 - Editorial Page
Class A
Class A was combined with Class B
35 - Editorial Page
Class B
1st Place
Gering Courier
By: Staff
2nd Place
Grant Tribune-Sentinel
By: Staff
3rd Place
Wauneta Breeze
By: Staff
35 - Editorial Page
Class C
1st Place
West Point News
By: Staff
2nd Place
Aurora News-Register
By: Kurt Johnson
3rd Place
Hartington Cedar Co. News
By: Rob Dump
35 - Editorial Page
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Enterprise
By: Staff
2nd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
By: Staff
3rd Place
Seward Co. Independent
By: Staff
35 - Editorial Page
Daily
1st Place
Grand Island Independent
By: Bette Pore
2nd Place
Norfolk Daily News
By: Kent Warneke
3rd Place
Kearney Hub
By: Mike Konz
36 - Editorial
Class A
1st Place
Niobrara Tribune
By: Valorie Zach
2nd Place
Mullen Hooker Co. Tribune
By: Gerri Peterson
3rd Place
Gering Courier
By: Rich Macke & Lauren Brant
36 – Editorial
Class B
Class B was combined with Class C
36 - Editorial
Class C
1st Place
Orchard Antelope Co. News
By: Carrie Pitzer
2nd Place
Aurora News-Register
By: Kurt Johnson
3rd Place
Tekamah Burt Co. Plaindealer
By: Mark Jackson
36 - Editorial
Class D
Class D was combined with Daily
36 - Editorial
Daily
1st Place
North Platte Telegraph
By: Todd von Kampen
2nd Place
Bellevue Leader
By: Staff
3rd Place
Scottsbluff Star-Herald
By: Brad Staman
37 - News Writing
Class A
1st Place
Gering Courier
Title: Controlling the Blaze
By: Lauren Brant
2nd Place
Gretna Guide & News
Title: Pulling Together
By: Tyson Agler
3rd Place
Schuyler Sun
Title: ‘It was Like Christmas’
By: Matt Lindberg
37 - News Writing
Class B
1st Place
North Bend Eagle
Title: NBC Speech Flood
By: Nathan Arneal
2nd Place
Ashland Gazette
Title: Generosity Surfaces During Flood Clean Up
By: Suzi Nelson
3rd Place
North Bend Eagle
Title: Flood Oral History
By: Nathan Arneal
37 - News Writing
Class C
1st Place
Aurora News-Register
Title: Volunteers Journey into Flood Zone
By: Staff
2nd Place
North Platte Bulletin
Title: Lincoln County Treasurer: Fired
By: George Lauby
3rd Place
Orchard Antelope Co. News
Title: School Consolidation
By: Carrie Pitzer
37 - News Writing
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Without a Road
By: Leeanna Ellis
2nd Place
Blair Washington Co. Enterprise
Title: Maintenance Responsibility for Herman Dam Unclear
By: Daniel Buhrman
3rd Place
Hickman Voice News
Title: Restored Trail Memorial Keeps Palmyra History Alive
By: Michael Wunder
37 - News Writing
Daily
1st Place
Fremont Tribune
Title: Assessing the Damage
By: James Farrell
2nd Place
Kearney Hub
Title: SROs Relationship-driven Policy
By: Tiffany Stoiber
3rd Place
Grand Island Independent
Title: Water, Sewage has Receded, But It will Take Awhile to Make Homes Habitable Again
By: Julie Blum
38 - Headline Writing
Class A
1st Place
Morrill Voice News of Western Nebraska
By: Darren Ivy
2nd Place
Arnold Sentinel
By: Janet Larreau
3rd Place
Doniphan Herald
By: Christine Hollister & Randy Sadd
38 - Headline Writing
Class B
1st Place
Bloomfield Knox Co. News Monitor
By: Trisha Zach
2nd Place
Grant Tribune-Sentinel
By: Staff
3rd Place
Ord Quiz
By: Lisa Fischer
38 - Headline Writing
Class C
1st Place
Broken Bow Custer Co. Chief
By: Donnis Hueftle-Bullock
2nd Place
Elkhorn Douglas Co. Post-Gazette
By: Staff
3rd Place
Orchard Antelope Co. News
By: Carrie Pitzer
38 - Headline Writing
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
By: Staff
2nd Place
Bellevue Leader
By: Staff
3rd Place
Hickman Voice News
By: Staff
38 - Headline Writing
Daily
1st Place
Scottsbluff Star-Herald
By: Jeff VanPatten
2nd Place
Kearney Hub
By: Courtney Follmer
3rd Place
Hastings Tribune
By: Andy Raun
39 – Front Page
Class A
1st Place
St. Edward Advance
By: Jim Dickerson
2nd Place
Gretna Guide & News
By: Darren & Cassie Ivy
3rd Place
Wakefield Republican
By: Sean Anderson & Mike Renning
39 - Front Page
Class B
1st Place
North Bend Eagle
By: Nathan Arneal
2nd Place
Bloomfield Knox Co. News Monitor
By: Trisha Zach & Carrie Pitzer
3rd Place
Gretna Breeze
By: Staff
39 - Front Page
Class C
1st Place
Crete News
By: Staff
2nd Place
Geneva Nebraska Signal
By: Greg Scellin & Julie Sulzbach
3rd Place
Broken Bow Custer Co. Chief
By: Mona Weatherly & Donnis Hueftle-Bullock
39 - Front Page
Class D
1st Place
Seward Co. Independent
By: Staff
2nd Place
Blair Washington Co. Enterprise
By: Staff
3rd Place
Bellevue Leader
By: Staff
39 - Front Page
Daily
1st Place
Kearney Hub
By: Staff
2nd Place
Hastings Tribune
By: Staff
3rd Place
York News-Times
By: Staff
40 - General Excellence
Class A
1st Place
Arlington Citizen
By: Staff
2nd Place
Gering Courier
By: Staff
3rd Place
Milford Times
By: Staff
40 - General Excellence
Class B
1st Place
Bloomfield Knox Co. News Monitor
By: Staff
2nd Place
North Bend Eagle
By: Staff
3rd Place
Grant Tribune-Sentinel
By: Staff
40 - General Excellence
Class C
1st Place
Aurora News-Register
By: Staff
2nd Place
West Point News
By: Staff
3rd Place
Elkhorn Douglas Co. Post-Gazette
By: Staff
40 - General Excellence
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
By: Staff
2nd Place
Bellevue Leader
By: Staff
3rd Place
Seward Co. Independent
By: Staff
40 - General Excellence
Daily
1st Place
Grand Island Independent
By: Staff
2nd Place
Norfolk Daily News
By: Staff
3rd Place
North Platte Telegraph
By: Staff
41 – Lifestyles (DAILIES ONLY)
Daily
1st Place
Scottsbluff Star-Herald
By: Staff
2nd Place
North Platte Telegraph
By: Susan Szuch & Andrew Bottrell
3rd Place
Norfolk Daily News
By: Sheryl Schmeckpeper
42 - Special Single Section
Class A
1st Place
Stapleton Enterprise
Title: Weather Supplement
By: Marcia Hora & Kendra Cutler
2nd Place
Morrill Voice News of Western Nebraska
Title: Graduation 2019
By: Darren Ivy
3rd Place
Doniphan Herald
Title: Honoring Our First Responders
By: Christine Hollister, Jodi Sadd & Randy Sadd
42 - Special Single Section
Class B
1st Place
Elgin Review
Title: Beef Section
By: Marie Meis & Lynell Morgan
2nd Place
Tekamah Burt Co. Plaindealer
Title: Fire Prevention Week
By: Staff
3rd Place
Elgin Review
Title: Heart Section
By: Dennis Morgan & Hospital Staff
42 - Special Single Section
Class C
1st Place
Imperial Republican
Title: Snow Days
By: Staff
2nd Place
Broken Bow Custer Co. Chief
Title: Salute to Ag Producers
By: Staff
3rd Place
Aurora News-Register
Title: Workforce Tribute Featuring Millennials
By: Staff
42 - Special Single Section
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Enterprise
Title: Celebrating 150 Years
By: Staff
2nd Place
Blair Washington Co. Enterprise
Title: People, Places and Progress of Washington County
By: Staff
3rd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Salute to Heroes
By: Staff
42 - Special Single Section
Daily
1st Place
North Platte Telegraph
Title: Veterans Day Section
By: Staff
2nd Place
Grand Island Independent
Title: Murder Mystery
By: Staff
3rd Place (Tie)
Kearney Hub
Title: Honoring our Veterans
By: Staff
3rd Place (Tie)
Hastings Tribune
Title: American Legion Regional Tournament Section
By: Staff
43 - Special Section (Multiple Publication Days)
Class A & B
Classes A & B were combined with Class C
43 - Special Section (Multiple Publication Days)
Class C
1st Place
Aurora News-Register
Title: High School Sports Preview Editions
By: Staff
2nd Place
Chadron Record
Title: Progress
By: Staff
3rd Place
Broken Bow Custer Co. Chief
Title: Getting Ready for County Fair 2019
By: Staff
43 – Special Section (Multiple Publication Days)
Class D
1st Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Washington County Fair Preview & Awards
By: Staff
2nd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Home & Acreage
By: Staff
3rd Place
Blair Washington Co. Pilot-Tribune
Title: Salute to Ag
By: Staff
43 - Special Section (Multiple Publication Days)
Daily
1st Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Stars
By: Staff
2nd Place
Kearney Hub
Title: UNK Today
By: Staff
3rd Place
Hastings Tribune
Title: Sports Preview Sections
By: Staff
44 - Youth Coverage
Class A
1st Place
Doniphan Herald
By: Christine Hollister, Jodi Sadd & Randy Sadd
2nd Place
Arnold Sentinel
By: Debbie Connelly, Janet Larreau & Diana Coleman
3rd Place
Gering Courier
By: Lauren Brant
44 - Youth Coverage
Class B
1st Place
Tekamah Burt Co. Plaindealer
By: Staff
2nd Place
Ord Quiz
By: Lacy Griffith, Heidi Dawe & Megan Dietz
3rd Place
Plattsmouth Journal
By: Brent Hardin
44 - Youth Coverage
Class C
1st Place
Aurora News-Register
By: Staff
2nd Place
Orchard Antelope Co. News
By: Staff
3rd Place
Broken Bow Custer Co. Chief
By: Staff
44 - Youth Coverage
Class D
Class D was combined with Daily
44 – Youth Coverage
Daily
1st Place
Kearney Hub
By: Staff
2nd Place
Norfolk Daily News
By: Staff
3rd Place
Seward Co. Independent
By: Staff
45 – Specialty Pages/Lifestyle Sections
Class A
1st Place
Springview Herald
Title: County Fair Coverage
By: Amy Johnson & Kelsi McGee
2nd Place
Gering Courier
Title: Community Coverage
By: Brad Staman & Lauren Brant
3rd Place
Doniphan Herald
Title: Route 65 & Over: Wisdom for the Ages
By: Staff
45 – Specialty Pages/Lifestyle Sections
Class B
There were no entries in Class B
45 – Specialty Pages/Lifestyle Sections
Class C
Class C Entries were Combined with Class D
45 – Specialty Pages/Lifestyle Sections
Class D
1st Place
Aurora News-Register
Title: Specialty Business Pages
By: Kurt Johnson
2nd Place
Hickman Voice News
By: Staff
3rd Place
Blair Washington Co. Enterprise
Title: Breast Cancer Awareness
By: Staff
45 – Specialty Pages/Lifestyle Sections
Daily
1st Place
Grand Island Independent
By: Terri Hahn
2nd Place
Kearney Hub
Title: Reveal Magazine
By: Kim Schmidt, Tiffany Fisher & Kimberly Rahe
3rd Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Farm & Ranch
By: Staff
46 - FREEDOM OF INFORMATION
Orchard Antelope Co. News
By: Carrie Pitzer
47 - BEST NIE PROGRAM
Doniphan Herald
By: Christine Hollister, Randy Sadd & Jodi Sadd
48 - Web Sites
Class A
There were no entries in Class A
48 – Web Sites
Class B
Class B was combined with Class C
48 - Web Sites
Class C
1st Place
Orchard Antelope Co. News
By: Staff
2nd Place
Hartington Cedar Co. News
By: Rob Dump, Kaylee Minnick & Raelynn Schmidt
3rd Place
Aurora News-Register
By: Staff
48 - Web Sites
Class D
Class D was combined with Daily
48 – Web Sites
Daily
1st Place
Omaha Daily Record
By: Scott Stewart, Antone Oseka & Jason Huff
2nd Place
Norfolk Daily News
By: Dennis Meyer, Ashley Gracey & Stephanie Bates
3rd Place
Blair Washington Co. Enterprise
By: Staff
49 - Online Video
Class A
Class A was combined with Class B
49 – Online Video
Class B
1st Place
Elgin Review
Title: Introducing the 2019 Wolfpack Volleyball Team
By: Lynell Morgan
2nd Place
Elgin Review
Title: Harlie Loses Her Eyelashes
By: Lynell Morgan
No 3rd Place was Awarded
49 - Online Video
Class C
1st Place
Orchard Antelope Co. News
Title: Music Rehabilitates Inmate
By: Carrie Pitzer
2nd Place
Hartington Cedar Co. News
Title: Cedar Dominates in VB to Earn Trip to State
By: Rob Dump & Peggy Year
3rd Place
Hartington Cedar Co. News
Title: Cedar and LCC BB
By: Jake Higgins
49 - Online Video
Class D
Class D was combined with Daily
49 - Online Video
Daily
1st Place
Kearney Hub
Title: Cruise Nite Classic Car Tour
By: Rick Brown & Ana Salazar
2nd Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Honoring Fallen Nebraska State Patrol Trooper Jerry Smith
By: Lauren Brant, Maunette Loeks & Staff
3rd Place
Kearney Hub
Title: Kearney Underground: The World Theatre
By: Tiffany Stoiber & Ana Salazar
50 - Online Coverage of Breaking News
Class A
Class A was combined with Class B
50 – Online Coverage of Breaking News
Class B
1st Place
North Bend Eagle
Title: Flood
By: Nathan Arneal
2nd Place
Bloomfield Knox Co. News Monitor
Title: First Aerial Coverage of Flood
By: Carrie Pitzer
3rd Place
Arlington Citizen
Title: Semi-Tractor Trailer Swept into Floodwaters near Arlington
By: Leeanna Ellis
50 - Online Coverage of Breaking News
Class C
1st Place
Orchard Antelope Co. News
Title: Historic Flooding
By: Staff
2nd Place
Hartington Cedar Co. News
Title: Murder Suspect
By: Rob Dump & Kenneth Ferriera
3rd Place (Tie)
Albion News
Title: Flooding was Extensive
By: Staff
3rd Place (Tie)
Albion News
Title: Flood Damage was Extensive
By: Staff
50 – Online Coverage of Breaking News
Class D
No Entries Received in Class D
50 - Online Coverage of Breaking News
Daily
1st Place
Grand Island Independent
Title: Bomb Cyclone
By: Stephanie Romanski
2nd Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Honoring Trooper Jerry Smith
By: Maunette Loeks & Lauren Brant
3rd Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: A Mother’s Plea: Chance, Come Home
By: Maunette Loeks & Lauren Brant
51 - Best Use of Social Media
Class A
Class A Entries were Combined with Class B
Class B
1st Place
Ord Quiz
Title: World War II Veterans
By: Lisa Fischer
2nd Place
North Bend Eagle
Title: Flood Coverage
By: Nathan Arneal
3rd Place
Doniphan Herald
Title: Coming Together After Devastating Flooding
By: Christine Hollister, Jodi Sadd & Randy Sadd
51 - Best Use of Social Media
Class C
Class C was combined with Dailies
51 - Best Use of Social Media
Class D
No Entries Received in Class D
51 - Best Use of Social Media
Daily
1st Place
Grand Island Independent
Title: Restaurant Nostalgia
By: Stephanie Romanski
2nd Place
Kearney Hub
Title: Most-Wanted Restaurant in Kearney
By: Tiffany Stoiber, Mike Konz & Erika Pritchard
3rd Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Bomb Cyclone 2019
By: Maunette Loeks
52 - Best Digital Ad Idea
Class A
No Entries were Received in Class A
52 - Best Digital Ad Idea
Class B
1st Place
Elgin Review
Title: Jonny Dodge Weekly Specials
By: Lynell Morgan
2nd Place
Ord Quiz
Title: For All Your Printing Needs
By: Megan Dietz
No 3rd Place was Awarded
52 – Best Digital Ad Idea
Class C
1st Place
Hartington Cedar Co. News
Title: Don Miller
By: Raelynn Schmidt
2nd Place
Aurora News-Register
Title: Aurora Mall
By: Karla Senff
3rd Place
Hartington Cedar Co. News
Title: Local Journalism
By: Raelynn Schmidt
52 - Best Digital Ad Idea
Class D
Class D was Combined with Dailies
52 - Best Digital Ad Idea
Daily
1st Place
North Platte Telegraph
Title: Comic Strip Feature
By: Hope Richardson, Aryn Durnell & Katlynn Weathers
2nd Place
North Platte Telegraph
Title: Fly Local
By: Stephen Barkley, Katlynn Weathers & Megan Duckworth
3rd Place (Tie)
Norfolk Daily News
Title: Village Flower Shop
By: Staff
3rd Place (Tie)
Grand Island Independent
Title: Tom Dinsdale Automotive
By: Todd Birchard
53 – Best Sports Video
Class A
No Entries Received in Class A
53 – Best Sports Video
Class B
Class B combined with Class C
53 – Best Sports Video
Class C
1st Place
Bloomfield Knox Co. News Monitor
Title: Buzzer Beater
By: Carrie Pitzer
2nd Place
Orchard Antelope Co. News
Title: Good Catch
By: Luke Jacobsen
3rd Place
Hartington Cedar Co. News
Title: HNS and LCC BB Insane Play
By: Jake Higgins
53 – Best Sports Video
Class D
No Entries Received in Class D
53 – Best Sports Video
Daily
1st Place
York News-Times
Title: Simon Otte – Nebraska Football Spring Game
By: Steve Marik
2nd Place
York News-Times
Title: State Football Championship: Osceola/High Plains vs. Burwell
By: Steve Marik & Eric J. Eckert
3rd Place
Scottsbluff Star-Herald
Title: Exploring the Outdoors; Students Visit Wilcat Hills During Hands-On Field Trip
By: Lauren Brant
NEWS PHOTO OF THE YEAR
Yanney Heritage Park Flooded
By: Erika Pritchard
Kearney Hub
SPORTS PHOTO OF THE YEAR
EV Stuns No. 1
By: Jake Wragge
Norfolk Daily News
FEATURE PHOTO OF THE YEAR
A Crowning Moment
By: Grant Egger
Arlington Citizen
EDITORIAL OF THE YEAR
On Iron Eagle, Listen to the River
By: Todd von Kampen
North Platte Telegraph
ADVERTISEMENT OF THE YEAR
City of Blair Celebrates 150th
By: Lynette Hansen & Nicole Robinson
Blair Washington Co. Enterprise
PRINT CLASS A SWEEPSTAKES:
1st Place: Gering Courier
2nd Place: Arlington Citizen
3rd Place: Morrill Voice News of Western Nebraska
PRINT CLASS B SWEEPSTAKES:
1st Place: North Bend Eagle
2nd Place: Ord Quiz
3rd Place: Bloomfield Knox Co. News Monitor
PRINT CLASS C SWEEPSTAKES:
1st Place: Orchard Antelope Co. News
2nd Place: Aurora News-Register
2nd Place: West Point News
PRINT CLASS D SWEEPSTAKES:
1st Place: Blair Washington Co. Pilot-Tribune
2nd Place: Hickman Voice News (TIE)
2nd Place: Blair Washington Co. Enterprise (TIE)
3rd Place: Bellevue Leader
PRINT WEEKLY SWEEPSTAKES AWARD:
1st Place: Orchard Antelope Co. News
2nd Place: Blair Washington Co. Pilot-Tribune
3rd Place: Aurora News-Register
PRINT DAILY SWEEPSTAKES AWARD:
1st Place: Kearney Hub
2nd Place: Grand Island Independent
3rd Place: Norfolk Daily News
DIGITAL CLASS B SWEEPSTAKES:
1st Place: Elgin Review
2nd Place: Bloomfield Knox Co. News Monitor (TIE)
2nd Place: North Bend Eagle (TIE)
2nd Place: Ord Quiz (TIE)
DIGITAL CLASS C SWEEPSTAKES:
1st Place: Hartington Cedar Co. News
2nd Place: Orchard Antelope Co. News
3rd Place: Aurora News-Register
DIGITAL WEEKLY SWEEPSTAKES AWARD:
1st Place: Hartington Cedar Co. News
2nd Place: Orchard Antelope Co. News
3rd Place: Elgin Review
DIGITAL DAILY SWEEPSTAKES AWARD:
1st Place: Scottsbluff Star-Herald
2nd Place: Grand Island Independent
3rd Place: Kearney Hub